Projektory krótkiego rzutu - czym są i jakie jest ich przeznaczenie? 

Projektory krótkiego rzutu – czym są i jakie jest ich przeznaczenie? 

Spis treści

Przy wyborze projektora bardzo ważne jest, by nie kierować się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim przeznaczeniem i miejscem użytkowania urządzenia. W przypadku niewielkich pomieszczeń lub zastosowania edukacyjnego dobrym rozwiązaniem są projektory krótkoogniskowe. Co to za urządzenia i do czego można je wykorzystać?

Czym są projektory krótkiego rzutu?

Najprościej mówiąc, projektor krótkiego rzutu (short throw) to urządzenie, które pozwala na wyświetlanie dużych obrazów z bliskiej odległości. O jakim dystansie mowa? W tym przypadku projektor można ustawić już 60 cm od ekranu projekcyjnego. Można również wyróżnić projektory ultra short throw (UST), które wystarczy ustawić w odległości 10 cm od ekranu projekcyjnego. Dla porównania, zwykły projektor edukacyjny trzeba ustawić powyżej 120 cm od ekranu, natomiast żeby oglądać filmy na ekranie zbliżonym do kinowego, projektor powinien znajdować się co najmniej 300-400 cm od ekranu.

Projektory short throw i ultra short throw – jaki współczynnik projekcji?

Współczynnik projekcji to stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu. Jeżeli użytkownik chce ustawić projektor w odległości 300 cm od ekranu i uzyskać obraz o szerokości 200 cm, wówczas współczynnik projekcji powinien wynosić 1,5:1 (300 ÷ 200 = 1,5). Projektory krótkodystansowe charakteryzują się niskim współczynnikiem projekcji, dzięki czemu nie trzeba ustawiać ich daleko od ekranu, żeby uzyskać duży obraz. Przykładowo jeśli współczynnik projekcji wynosi 0,63:1, wówczas z odległości 100 cm będzie można uzyskać obraz o szerokości 1,59 cm (100 ÷ 64 = 1,587). Projektory ultra short throw (UST) zapewniają jeszcze niższy współczynnik projekcji (np. 0,33:1), dzięki czemu można umieścić je tuż przed ekranem projekcyjnym.

Projektory krótkodystansowe – najważniejsze zalety

Przy projektorach z tradycyjną optyką użytkownik musi dysponować dużym pomieszczeniem, żeby wyświetlić obraz o „kinowej’ przekątnej. Projektory krótkiego rzutu zapewniają pod tym względem znacznie większe możliwości – można z nich korzystać praktycznie wszędzie, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Urządzenie można umieścić na jednym statywie z tablicą interaktywną, co pozwala zaoszczędzić miejsce i znacznie ułatwia prowadzenie wykładu czy prezentacji.

Co więcej, projektor umieszczony blisko ekranu eliminuje problem rzucania cienia przez osoby przechodzące pomiędzy projektorem a ekranem. Tym samym osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogą swobodnie się przemieszczać, nie przeszkadzając innym uczestnikom pokazu. Projektory krótkodystansowe zapewniają również większy komfort, ponieważ można umieścić je tak, aby światło nie świeciło prelegentowi w oczy.

Projektory krótkoogniskowe w pigułce:

  • mogą być umieszczone bardzo blisko ekranu,
  • mogą wyświetlać obraz o dużej przekątnej (80″ i większej) z bliskiej odległości,
  • eliminują problem rzucania cienia na ekran (co przydaje się np. przy grach ruchowych i symulacyjnych),
  • zapewniają komfort osobie prowadzącej wykład lub pokaz.

Projektory krótkoogniskowe – przykłady

Jaki projektor krótkiego rzutu wybrać? To zależy przede wszystkim od zastosowania – niektóre urządzenia zapewniają doskonałą jakość do oglądania filmów, inne zalecane są do przeprowadzania prezentacji i prowadzenia wykładów. Projektory krótkodystansowe są również wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym korzystanie z nich jest jeszcze łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Projektor Vivitek DX283-ST

Projektor krótkiego rzutu, który umożliwia wyświetlanie obrazów na ekranie 80″ z odległości 1 metra. Technologia DLP z jasnością na poziomie 3600 ANSI lumenów i kontrastem wynoszącym 20000:1 zapewnia wysoką jakość obrazu oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Rozdzielczość 1024×768 (XGA) sprawdza się przy prezentacjach edukacyjnych i biznesowych (np. w połączeniu z tablicą interaktywną). Przy ekonomicznym użytkowaniu źródło światła wytrzymuje do 10 000 godzin pracy.

Projektor Epson EB-530

Urządzenie wyprodukowane w technologii 3LCD, która zapewnia bardzo dobre odwzorowanie kolorów i jasny obraz (3200 ANSI lumenów). Z uwagi na równomierne natężenie światła białego i kolorowego projektor sprawdzi się również w jasnych pomieszczeniach (np. szkolnych klasach, salach konferencyjnych). Wysoki kontrast (16000:1) sprawia, że szczegóły obrazu są dobrze widoczne, a rozdzielczość 1024×768 jest wystarczająca do prezentacji edukacyjnych i biznesowych. Projektor wyposażony jest w głośnik, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania dodatkowych urządzeń audio. Żywotność lampy wynosi do 10 000 godzin w trybie oszczędnym.

Projektor Panasonic PT-TW380

Projektor LCD umożliwiający oglądanie obrazów o przekątnej 80″ z odległości ok. 80 cm. Rozdzielczość WXGA (1200×800) pozwala na oglądanie filmów w dobrej jakości oraz przeprowadzanie prezentacji w firmach i szkołach. Jasność na poziomie 3300 ANSI lumenów sprawia, że urządzenie doskonale nadaje się do oświetlonych sal konferencyjnych czy pomieszczeń z oknami niezasłoniętymi żaluzjami. Dzięki funkcji korekcji perspektywy urządzenie można umieszczać pod różnymi kątami, zaś korekcja zakrzywionego obrazu eliminuje problem zniekształconego ekranu. Żywotność źródła światła wynosi do 20 000 w trybie ekonomicznym.

Projektor Optoma W319ST

Projektor krótkoogniskowy wyprodukowany w technologii DLP, która zapewnia wysoki kontrast (25000:1), głęboką czerń oraz spójność kolorów. Obiektyw krótkiego rzutu umożliwia uzyskanie obrazu o przekątnej 100″ z odległości ok. 1 metra. Jasność lampy wynosi 4000 ANSI lumenów. Rozdzielczość WXGA zapewnia większą szczegółowość, odpowiednią do prezentacji szkolnych i firmowych, przy czym pokazy mogą trwać bardzo długo (projektor jest przystosowany do pracy 24/7). W trybie ekonomicznym lampa zapewnia do 15 000 godzin użytkowania.

Gdzie można zastosować projektory krótkodystansowe?

Projektory krótkiego rzutu doskonale nadają się do przeprowadzania wykładów i prezentacji, dlatego często stosowane są w firmach, ośrodkach szkoleniowych i przestrzeni publicznej (szkoły, uczelnie, urzędy, muzea). Projektory krótkoogniskowe sprawdzają się również wszędzie tam, gdzie warunki lokalowe nie pozwalają na zastosowanie projektora z tradycyjną optyką. To dobry wybór do małego mieszkania, gdy domownikom zależy na wyświetlaniu obrazów o dużej przekątnej. Projektory ultra short throw (UST) można umieścić nawet w szafce RTV znajdującej się pod ekranem projekcyjnym, dzięki czemu cały zestaw  zajmuje niewiele miejsca i nie przeszkadza domownikom. Taki projektor można ustawić praktycznie wszędzie (np. w biurze, garażu, pokoju dziecka, na dworze), więc można zabrać go ze sobą na wyjazd wakacyjny czy w delegację.

W razie chęci zakupu projektora krótkodystansowego dopasowanego do Państwa indywidualnych potrzeb i oczekiwań, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Posiadamy przeszło 20-letnie doświadczenie w montażu projektorów i ich serwisie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Czytaj więcej

Najczęstsze usterki projektorów LED

Projektory LED mają swoich zwolenników zwłaszcza wśród tych osób, które potrzebują rzutnika do wyświetlania prezentacji dla pracowników, klientów czy uczniów. Niestety może zdarzyć się, że projektor odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie (np. podczas spotkania z kontrahentem). Z jakimi usterkami

Czytaj więcej »