Czym kierować się przy wyborze projektora LED?

Czym kierować się przy wyborze projektora LED?

Spis treści

Najtańszy, najdroższy, a może ten sam, którego używa firma lub uczelnia? Przy wyborze projektora nie warto sugerować się wyłącznie ceną ani poleceniami znajomych. Warto natomiast poznać najważniejsze parametry urządzenia i kierować się indywidualnymi oczekiwaniami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie projektora LED?

Projektor może służyć do różnych celów. Niektórzy chcą używać projektora do oglądania filmów czy grania w gry konsolowe, inni potrzebują rzutnika do wyświetlenia multimedialnych prezentacji lub prowadzenia wykładów. Dlatego przy wyborze projektora LED trzeba sugerować się przede wszystkim jego zastosowaniem, a także tym, jak często i w jakich warunkach będzie pracować. Po określeniu swoich potrzeb można przystąpić do zapoznania się z parametrami technicznymi oraz funkcjami urządzenia.

Jaki projektor LED wybrać? Najważniejsze kryteria

Do najważniejszych kryteriów, którymi należy kierować się przy wyborze projektora LED należą:

  • współczynnik projekcji,
  • rozdzielczość i format obrazu,
  • jasność lampy,
  • kontrast,
  • żywotność lampy,
  • głośność pracy,
  • złącza i komunikacja,
  • dodatkowe funkcje,
  • waga i wymiary.

Współczynnik projekcji

Współczynnik projekcji określa, z jakiej odległości można uzyskać obraz o danej wielkości. Przykładowo, gdy współczynnik projekcji wynosi 0,9:1, wówczas z odległości 1 metra będzie można uzyskać jakościowy obraz o szerokości 0,9 metra, zaś z odległości 2 metrów można uzyskać obraz o szerokości 1,8 metra. Podczas szukania najlepszego dla siebie projektora trzeba zatem uwzględnić wielkość pomieszczenia, pożądaną szerokość obrazu oraz potencjalną odległość pomiędzy urządzeniem a ekranem projekcyjnym.

Warto jednak zwrócić uwagę, że projektory przeznaczone do kina domowego często są wyposażone w obiektyw zmiennoogniskowy, który umożliwia skalowanie obrazu przy niezmienionej odległości. Z kolei w przypadku zastosowań profesjonalnych doskonale sprawdzą się projektory z wymiennymi obiektywami, które można dobierać stosownie do okoliczności. Do wykładów i prezentacji można wybrać również projektor ultra krótkoogniskowy, który zapewnia prowadzącemu większy komfort i eliminuje problem z cieniem rzucanym na ekran.

Rozdzielczość i format obrazu

Parametr rozdzielczości określa, ilu pikseli używa projektor do wyświetlania obrazów. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej – liczba pikseli przekłada się bowiem na odwzorowanie szczegółów, czystość obrazu i ostrość konturów. Oczywiście wszystko zależy od tego, do czego będzie służył projektor. Kinomaniacy i gracze potrzebują wysokiej rozdzielczości, z kolei do zastosowań biznesowych wystarczą projektory z podstawową rozdzielczością.

Typowe rozdzielczości projektorów:

  • SVGA (800×600), format 4:3 – wystarczający do prostych prezentacji, np. w szkole;
  • XGA (1024×768), format 4:3 – nadaje się na prezentacje biznesowe;
  • HD ready (1280×720), format 16:9 – umożliwia różne zastosowania (także oglądanie filmów);
  • WXGA (1280×800), format 16:10 – dobry do prezentacji i filmów;
  • Full HD (1920×1080), format 16:9 – doskonały do filmów, gier i prezentacji biznesowych;
  • WUXGA (1920×1200), format 16:10 – idealny do szczegółowych prezentacji biznesowych i naukowych;
  • 4K UHD (3840×2160), format 16:9 – najlepsza jakość do filmów i gier.

Jasność lampy

Jasność lampy podawana w lumenach ANSI to ważny parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektora. Dlaczego? Otóż parametr ten określa natężenie światła rzucanego przez projektor na ekran projekcyjny. Im słabsza lampa, tym mocniej zaciemnione musi być pomieszczenie – w przeciwnym razie obraz będzie słabo widoczny. Przykładowo projektor z lampą emitującą światło o natężeniu 2000 lumenów sprawdzi się w piwnicy bez okien. Z kolei do pokoju dziennego bez żaluzji lub oświetlonej sali konferencyjnej odpowiedni będzie projektor z ANSI na poziomie co najmniej 3000 lumenów.

Kontrast

Kontrast to kolejny parametr, na podstawie którego można ocenić jakość obrazu emitowanego przez projektor. Im wyższy kontrast, tym lepiej, przy czym ten parametr ma znaczenie głównie przy oglądaniu filmów w zaciemnionym pomieszczeniu. Wysoki kontrast sprawia, że obraz jest bardziej szczegółowy i ostrzejszy. Parametr ten wpływa również na kolorystykę, ponieważ wysoki kontrast zapewnia bardziej żywe i realistyczne kolory. Warto jednak pamiętać, że pomiary producentów przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, które trudno uzyskać w domu czy firmie.

Żywotność lampy

Żywotność lampy – ten parametr określa, po jakim czasie lampa w projektorze będzie nadawała się do wymiany. W przypadku projektorów LED producenci często deklarują, że lampa wytrzyma nawet 20 000 godzin, czyli około 2 lata ciągłej pracy. Dla porównania w projektorach DLP lampy trzeba wymieniać co 2000 – 5000 godzin. Co więcej, w niektórych urządzeniach LED deklarowany czas eksploatacji wynosi nawet 50 000 godzin. Czy to oznacza, że lampę trzeba będzie wymienić dopiero po 5 latach intensywnego użytkowania? Niekoniecznie, ponieważ lampę często trzeba wymienić wcześniej, np. z uwagi na znaczne pogorszenie jakości obrazu lub awarię projektora.

Głośność pracy

Decybele emitowane przez projektor będą miały znaczenie głównie dla osób, którym zależy na komfortowych seansach filmowych w zaciszu własnego domu. Hałasujące urządzenie będzie znacznie łatwiejsze do zaakceptowania podczas prezentacji na uczelni czy w biurze. Jak cichy powinien być projektor? Przyjmuje się, że urządzenie przeznaczone do kina domowego nie powinno emitować więcej niż 30 decybeli.

Złącza i komunikacja

Nowoczesne projektory LED mogą współpracować z różnymi akcesoriami i urządzeniami, przy czym największą elastyczność systemu zapewnia funkcja Wi-Fi. Obecnie standardem jest port HDMI, za pomocą którego można połączyć projektor z laptopem czy konsolą. Z kolei złącze VGA, które służy do przesyłania sygnałów wizyjnych, pozwala wyświetlić obraz z projektora na monitorze komputera. Projektor może być również wyposażony w złącze audio (jack 3,5 mm), dzięki któremu można zainstalować dodatkowe głośniki. Zewnętrzny system nagłaśniający można podłączyć także bezprzewodowo przez Bluetooth. Przydatne jest również gniazdo USB lub czytnik kart SD, dzięki którym można wyświetlać pliki bezpośrednio z pamięci przenośnej.

Dodatkowe funkcje

Wybór projektora nie jest łatwy, ponieważ na rynku wciąż pojawiają się coraz bardziej zaawansowane modele, wyposażone w różne udogodnienia. Z pewnością warto zwrócić uwagę na funkcje, dzięki którym projektor nie musi stać dokładnie na wprost ściany, żeby wyświetlać prostokątny obraz (korekcja trapezowa obrazu Keystone oraz funkcja przesunięcia obiektywu LensShift). Niektóre urządzenia mają również wbudowany głośnik, który zapewnia dźwięk wystarczający do niewielkiego pomieszczenia (np. klasy w szkole).

Projektor może być również wyposażony w system operacyjny Android, który pozwala na korzystanie z popularnych aplikacji znanych ze smartfonów czy smart TV. W przypadku zastosowań biznesowych lub edukacyjnych przydatne będą takie funkcje jak: wbudowany odtwarzacz multimediów, wirtualny wskaźnik, zoom czy współdzielenie ekranów.

Waga i wymiary

Projektory LED są zazwyczaj niewielkie i dość lekkie (poniżej 3 kg), co docenią osoby, którym zależy na mobilności urządzenia. W przypadku projektora przeznaczonego do montażu można zdecydować się na coś większego, ponieważ duża obudowa generuje mniejszy hałas. Warto wówczas poszukać wszechstronnego modelu, który można zamontować na statywie, ścianie lub stojaku. Niektóre projektory są dodatkowo wyposażone w niewielki wysięgnik, za pomocą którego można regulować położenie urządzenia.

Czytaj więcej

Jak zwiększyć produktywność pracowników?

Rosnące koszty prowadzenia działalności i coraz wyższe wymagania rynku sprawiają, że pracodawcy muszą bacznie przyjrzeć się produktywności swoich pracowników. Niestety niektóre działania mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – pracownicy zamiast pracować lepiej, będą szukać zatrudnienia w innej firmie, popełniać

Czytaj więcej »

Tablice interaktywne do biura

Rosnące wymagania rynku sprawiają, że coraz więcej firm sięga po nowoczesne technologie, dzięki którym pracownicy stają się bardziej wydajni i kreatywni. Dobrym przykładem są tablice interaktywne, które ułatwiają prowadzenie szkoleń, prezentowanie projektów, a także przeprowadzanie klasycznej „burzy mózgów”. Jak działa

Czytaj więcej »

Ergonomia pracy przy komputerze 

Pracę przy komputerze wykonuje bardzo wiele osób, między innymi: programiści, projektanci stron www, graficy, architekci, księgowi, marketingowcy czy właściciele sklepów internetowych. Osoby te są narażone na liczne niedogodności, które mogą doprowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych i obniżenia wydajności pracy. Na

Czytaj więcej »