windy do projektorów

Windy do projektorów – czym są i jak wybrać podnośnik do projektora?

Spis treści

Projektor multimedialny wnosi codzienną rozrywkę na znacznie wyższy poziom – można poczuć się jak w kinie, nie rezygnując z wygody, jaką zapewnia własny dom. Pozostaje jednak pytanie, jak zamontować rzutnik, żeby nie zajmował cennego miejsca i nie wpływał na wystrój mieszkania? Dobrym rozwiązaniem jest winda do projektora – co to za urządzenie?

Podnośniki do projektorów – jak to działa?

Winda (czyli inaczej podnośnik) to specjalny uchwyt przystosowany do rzutników i projektorów multimedialnych. Urządzenie składa się z podstawy, którą można przymocować do sufitu, szafki, stołu, podłogi lub innej powierzchni. Od podstawy odchodzi mechanizm nożycowy połączony z półką, w której umieszcza się projektor. Wysięgnik umożliwia ustawienie rzutnika na odpowiedniej wysokości (czasami również pod wybranym kątem), przy czym regulacja może odbywać się np. za pomocą pilota, wyłącznika klawiszowego lub aplikacji mobilnej.

Podnośniki do projektorów są również wyposażone w zabezpieczenia, które chronią rzutnik przed uszkodzeniem oraz zapobiegają przeciążeniom silnika (np. w razie użycia zbyt ciężkiego projektora lub napotkania przeszkody podczas wysuwania mechanizmu). Producenci stosują również wyłączniki krańcowe, dzięki którym wysięgnik wysuwa się jedynie na zaprogramowaną wysokość. Niektóre windy do projektorów sygnalizują wystąpienie problemu (np. przegrzanie silnika) przez wyświetlenie stosownego komunikatu.

Dlaczego warto zainwestować w podnośnik do projektora?

Podnośniki do projektorów są mniej lub bardziej zaawansowane, jednak łączy je jedno – dzięki nim korzystanie z rzutnika jest znacznie wygodniejsze. Użytkownik nie musi za każdym razem wyjmować projektora i ustawiać go w odpowiednim miejscu na odpowiedniej wysokości. Wystarczy nacisnąć przycisk lub użyć aplikacji, a winda automatycznie wysunie się i ustawi projektor w zaprogramowanej pozycji.
To także pewne zabezpieczenie, ponieważ winda do projektora zamontowana pod sufitem chroni urządzenie przed przypadkowym uszkodzeniem czy dostępem niepowołanych osób. Jeżeli podnośnik zostanie zamontowany na suficie, wówczas instalacja nie będzie rzucać się w oczy i nie wpłynie na aranżację pomieszczenia. Co ważne, winda chowana w suficie podwieszanym zabezpiecza projektor przed kurzem, wilgocią oraz innymi czynnikami, które mogłyby zaszkodzić urządzeniu.

Windy do projektorów – zastosowanie

Podnośnik do projektora doskonale sprawdzi się w przestrzeni domowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu rzutnik nie zajmuje miejsca i nie zaburza estetyki pomieszczenia. To szczególnie ważne, jeśli instalacja znajduje się w salonie czy sypialni, a nie oddzielnym pomieszczeniu przekształconym na domową salę kinową. Jednak z takiego udogodnienia korzystają nie tylko amatorzy domowego kina, ale również firmy czy instytucje. Windę do projektora warto zainstalować wszędzie tam, gdzie wskazane jest ukrycie projektora i okablowania (np. z uwagi na prestiż wnętrza).

Podnośniki do projektorów to dobre rozwiązanie dla:

  • pomieszczeń z bardzo wysokim sufitem (np. auli wykładowej),
  • niewielkich pomieszczeń biurowych,
  • budynków zabytkowych i obiektów sakralnych,
  • sal bankietowych i balowych,
  • sal konferencyjnych,
  • galerii sztuki, muzeów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze windy do projektora?

Windy do projektorów różnią się funkcjonalnością, jednak w pierwszej kolejności trzeba upewnić się, że podnośnik będzie odpowiedni do naszego urządzenia. Należy sprawdzić maksymalne dopuszczalne wymiary projektora oraz nośność windy. Następnie trzeba sprawdzić zasięg podnośnika i ocenić, czy wysuw będzie wystarczający do naszych potrzeb (czyli np. wysokości sufitu). Przykładowo winda PRO LIFT V ULTRA SLIM 60 marki Kauber jest przystosowana do projektorów o maksymalnych wymiarach 45x50x30 cm. Zakres pracy podnośnika wynosi 60 cm. Z kolei do niższych pomieszczeń można wybrać podnośnik PRO LIFT V ULTRA SLIM 32, którego zasięg wynosi 32 cm.

Kolejną ważną kwestią jest sposób montażu windy do projektora. Niektóre podnośniki do projektorów są przystosowane do zabudowy w suficie podwieszanym, inne montuje się równo z płaszczyzną sufitu. W przypadku platform do sufitu podwieszanego warto sprawdzić, jakie minimalne wymiary są potrzebne do zabudowy urządzenia. Następnie należy sprawdzić, jakie funkcje i zabezpieczenia zostały zastosowane w wybranym podnośniku. Trzeba również upewnić się, że urządzenie zapewnia wygodną obsługę. Przykładowo wspomniane windy PRO LIFT V ULTRA SLIM marki Kauber współpracują z popularnym napędem Somfy sterowanym radiowo, który zapewnia płynny start i zatrzymanie podnośnika.

Pomoc w wyborze i montażu windy do projektora

Na co dzień zajmujemy się montażem i serwisem sprzętu AV, w tym między innymi wind do projektorów. Z przyjemnością pomożemy Państwu w wyborze odpowiedniego sprzętu, jak również i w jego montażu i serwisie. Zapraszamy do kontaktu:

Czytaj więcej

Czym kierować się przy wyborze projektora LED?

Najtańszy, najdroższy, a może ten sam, którego używa firma lub uczelnia? Przy wyborze projektora nie warto sugerować się wyłącznie ceną ani poleceniami znajomych. Warto natomiast poznać najważniejsze parametry urządzenia i kierować się indywidualnymi oczekiwaniami. Na co zwracać uwagę przy zakupie

Czytaj więcej »

Najczęstsze usterki projektorów LED

Projektory LED mają swoich zwolenników zwłaszcza wśród tych osób, które potrzebują rzutnika do wyświetlania prezentacji dla pracowników, klientów czy uczniów. Niestety może zdarzyć się, że projektor odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie (np. podczas spotkania z kontrahentem). Z jakimi usterkami

Czytaj więcej »

Jak uaktywnić wiernych we mszy świętej?

Kościół otwiera się na nowe technologie, które ułatwiają prowadzenie mszy świętej i aktywizują wiernych. Co więcej, dzięki nowoczesnym urządzeniom Kościół może zdobyć nowych wyznawców oraz dotrzeć do osób wierzących, ale niepraktykujących. Jakie rozwiązania mogą być sprzymierzeńcem wiary w XXI wieku?

Czytaj więcej »