Monitor dotykowy

Wybieramy monitor dotykowy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Spis treści

Ekrany reagujące na dotyk zrewolucjonizowały sposób korzystania z telefonów, notebooków czy komputerów stacjonarnych. Prosta obsługa za pomocą palca lub rysika sprawia, że klawiatury i myszki stają się (prawie) zbędne. W tym artykule bierzemy na tapetę monitor dotykowy i sprawdzamy, jak wybrać model na miarę swoich potrzeb. 

Czym jest i jak działa dotykowy monitor?

Monitory dotykowe wyglądają jak zwykłe monitory, jednak można obsługiwać je za pomocą palców lub rysików, dokładnie tak samo jak obsługujemy smartfony czy tablety. Tym sposobem korzystanie z programów i aplikacji staje się znacznie prostsze, a wprowadzanie danych czy przeglądanie treści zajmuje mniej czasu. W zależności od modelu dotykowy monitor można zintegrować z różnymi urządzeniami: komputerami stacjonarnymi i laptopami, konsolami do gier, urządzeniami mobilnymi (smartfon, tablet) czy komputerami OPS. Niektóre modele są wyposażone we wbudowany moduł OPS, co eliminuje konieczność podłączania zewnętrznego komputera. 

Technologia dotyku stosowana w monitorach 

Nie każdy monitor dotykowy przetwarza informacje w taki sam sposób. Producenci stosują bowiem różne technologie dotyku odpowiedzialne za interakcję użytkownika z urządzeniem. Należą do nich:

  • technologia pojemnościowa
  • technologia rezystancyjna (oporowa)
  • technologia optyczna
  • technologia akustyczna (SAW)
  • technologia podczerwieni (infrared).

Technologia pojemnościowa

Technologia pojemnościowa jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia wysoką dokładność odczytu i umożliwia wykrywanie wielu punktów nacisku jednocześnie (funkcja multitouch). W tego typu monitorach wykorzystuje się elektrody, które wysyłają ładunki elektryczne. Po dotknięciu ekranu palcem lub rysikiem zmienia się rozkład ładunków i na tej podstawie sterownik ustala miejsce dotyku. 

Technologia rezystancyjna (oporowa)

Dotykowy monitor bazujący na technologii rezystancyjnej jest wyposażony w dwie warstwy przewodzące. Po dotknięciu ekranu warstwy stykają się, co powoduje zmianę rezystancji (zwarcie) i tym samym umożliwia rozpoznanie lokalizacji dotyku. Tego typu monitory są odporne na kurz i wilgoć, a ponadto można je obsługiwać dowolnym przedmiotem, także dłonią w rękawiczce. Z drugiej strony, nie są zbyt precyzyjne i obsługują tylko jeden punkt dotyku. 

Technologia optyczna

Monitor dotykowy może być również wyposażony w czujniki optyczne, które rejestrują gesty wykonane na powierzchni ekranu. Co ważne, taki wyświetlacz reaguje nie tylko na dotknięcie, ale również na zbliżenie palca lub innego dowolnego wskaźnika. 

Technologia akustyczna (SAW)

Technologia akustyczna (SAW) bazuje na nadajnikach, które emitują fale ultradźwiękowe przechodzące przez ekran. W momencie dotknięcia wyświetlacza fala akustyczna zostaje zakłócona, co pozwala na odczytanie współrzędnych punktu dotyku. Tego typu monitory są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i działają nawet po zarysowaniu ekranu, dlatego stosuje się je w miejscach publicznych i szkołach. 

Technologia podczerwieni (infrared)

W dużych monitorach dotykowych (42-calowych i większych) stosuje się również fale podczerwieni. Dotknięcie, a nawet zbliżenie dowolnego przedmiotu do ekranu powoduje przerwanie wiązki, co pozwala na zarejestrowanie punktu dotyku. Technologia podczerwieni nie jest wrażliwa na fizyczne uszkodzenie ekranu. 

Monitor dotykowy – zastosowanie

Uniwersalny monitor dotykowy 24 cale sprawdzi się zarówno w domu, jak i firmie. Nie jest to co prawda typowy sprzęt gamingowy, ale do nauki czy przeglądania stron internetowych nadaje się wyśmienicie. Monitor obsługiwany dotykiem znacznie ułatwia korzystanie z dokumentów czy aplikacji, więc z powodzeniem można używać go w home office i pracy biurowej. Jeśli mamy do dyspozycji więcej miejsca, warto zainwestować w nieco większą przekątną obrazu. Monitor dotykowy 27 cali będzie odpowiedni zarówno do oglądania filmów, jak i pracy twórczej czy programowania. 

Poza zastosowaniami prywatnymi monitory reagujące na dotyk są często wykorzystywane w przestrzeni komercyjnej, w obiektach użyteczności publicznej i w przemyśle. Mogą być używane do przekazywania treści (np. prezentacji) podczas szkoleń czy wykładów. W ekrany dotykowe są wyposażone również urządzenia samoobsługowe, np. bankomaty, kasy samoobsługowe czy biletomaty. Monitor dotykowy może również służyć do sterowania maszynami typu CNC oraz kontrolowania procesów przemysłowych. Tego typu monitor może być również wykorzystywany do monitorowania pacjentów w placówkach medycznych i diagnostyki medycznej. 

Od rodzaju monitora dotykowego zależy jego zastosowanie. I tak:

  • monitory wykonane w technologii pojemnościowej stosowane są m.in. w handlu, szpitalach i przychodniach, centrach rozrywki, hotelach, muzeach i punktach samoobsługi;
  • monitory infrared mają zastosowanie w szkołach i salach konferencyjnych;
  • monitory rezystancyjne wykorzystuje się m.in. w magazynach, zakładach produkcyjnych i restauracjach;
  • monitory optyczne sprawdzają się m.in. kioskach sprzedażowych oraz infokioskach dostępnych w przestrzeni publicznej i komercyjnej;
  • monitory z technologią akustyczną  są stosowane w hotelarstwie, kioskach sprzedażowych, infokioskach, zakładach produkcyjnych i sterowniach.

Rodzaje monitorów dotykowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje monitorów, które różnią się nie tylko technologią dotyku, ale również sposobem użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań. 

Przenośny monitor dotykowy

Jeżeli zależy nam na mobilności, warto celować w coś małego, np. monitor dotykowy 15 cali. Modele tej wielkości mogą być wyposażone w standardową podstawę (jak w zwykłym monitorze), jednak nie o takie rozwiązanie nam chodzi. Wersje przenośne mają specjalną podpórkę, dzięki którym można ustawić ekran w formacie krajobrazu (poziomo) lub portretu (pionowo). Dodatkowo taki ekran często można zamontować na statywie, co umożliwia ustawienie go w dowolnej pozycji. Uwaga: przenośny monitor dotykowy może mieć również większą przekątną, np. 19 cali. 

Monitor dotykowy do komputera

Jaki model wybrać, jeśli monitor będzie podłączony na stałe do komputera w domu lub firmie? W tym przypadku najpopularniejsze są monitory 24-27 cali, jednak przy ograniczonej ilości wolnego miejsca na biurku można zastosować mniejszy monitor. Łatwo dostępne są modele o przekątnej 21 cali, ale można znaleźć również monitor dotykowy 19 cali i w innych niestandardowych rozmiarach. Monitor dotykowy do komputera stacjonarnego może być wyposażony w klasyczną podstawę z regulacją nachylenia lub statyw z możliwością obrotu ekranu w pionie i poziomie. 

Monitor dotykowy do zabudowy

W tej kategorii znajdziemy monitory różnej wielkości – od niewielkich o przekątnej 10-15 cali po monitory wielkoformatowe o przekątnej 65 cali i większej. W tym przypadku ważne jest, aby monitor był przystosowany do pracy ciągłej, a przy tym był odporny na warunki środowiskowe, np. duże zapylenie czy wilgoć. Monitor dotykowy do zabudowy można zamontować na ścianie lub suficie za pomocą uchwytu VESA, a także zabudować w powierzchni montażowej z użyciem ramek montażowych lub wsporników bocznych.

Jakie cechy są ważne przy wyborze monitora dotykowego?

Decydując się na dotykowy monitor, należy zwrócić uwagę na technologię dotyku. Najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze są wyświetlacze pojemnościowe. Jeżeli komputer będzie używany na co dzień (np. do pracy) warto wybrać model z matrycą antyrefleksyjną, która ogranicza odbijanie światła i tym samym jest mniej męcząca dla oczu. Ważny jest również rodzaj matrycy: IPS sprawdza się przy oglądaniu filmów i pracy z grafiką, natomiast TN jest lepsza do gier i pracy biurowej. Rozwiązaniem kompromisowym jest matryca VA, która sprawdza się zarówno w pracy, jak i w rozrywce. 

Ponadto ważne będą:

  • dobra rozdzielczość ekranu, co najmniej Full HD (1920×1080);
  • proporcje ekranu, przy czym najbardziej uniwersalny jest format 16:9;
  • częstotliwość odświeżania, przy czym do zastosowań domowych i biurowych wystarczy 75 Hz, natomiast do gier trzeba celować w co najmniej 144 Hz;
  • parametry obrazu: jasność, liczba wyświetlanych kolorów, kontrast;
  • sposób obsługi ekranu, np. palcem i dowolnym narzędziem lub specjalnym rysikiem;
  • funkcja multitouch, czyli obsługa wielu punktów dotyku (zwykle monitory obsługują 10 punktów);
  • technologie ochrony oczu, tj. redukcja migotania, filtr światła niebieskiego;
  • komunikacja, tj. obsługa wielu złącz (HDMI, DisplayPort, USB 3.2 Gen1 typu A, USB-C) i moduły łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth);
  • dodatki, np. wbudowane głośniki, podstawa z regulacją wysokości, nachylenia i obrotu. 

Jaki monitor dotykowy wybrać?

Wybierając monitor dotykowy do komputera lub monitor dotykowy do zabudowy, trzeba zwrócić uwagę na szereg aspektów: od rodzaju technologii dotyku, przez wielkość ekranu, aż po parametry techniczne i dodatkowe funkcje. Następnie trzeba skorelować te informacje z własnymi oczekiwaniami i potrzebami, a także z przeznaczeniem monitora (praca, rozrywka, zastosowanie przemysłowe lub komercyjne). Nie jest to łatwe, szczególnie dla osób, które kupują monitor po raz pierwszy. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów, aby zaoszczędzić czas i uniknąć nietrafionego zakupu. Nasza firma – Business Online, zajmuje się na co dzień realizacjami z zakresu systemów audiowizualnych i ergonomii stanowisk pracy, dlatego chętnie doradzimy również przy wyborze monitora dotykowego.

Zapraszamy do kontaktu:

Czytaj więcej

Monitor ultrapanoramiczny – jak wybrać najlepszy?

Monitory ultrapanoramiczne (ultrawide) zapewniają większe pole widzenia. To zaś przekłada się na wydajniejszą pracę i lepsze wrażenia gamingowe. Łatwo je rozpoznać, ponieważ ich ekran jest znacznie szerszy niż ekran tradycyjnych monitorów o proporcjach 16:9. Pozostaje jednak pytanie, czym się kierować

Czytaj więcej »

Jak zwiększyć produktywność pracowników?

Rosnące koszty prowadzenia działalności i coraz wyższe wymagania rynku sprawiają, że pracodawcy muszą bacznie przyjrzeć się produktywności swoich pracowników. Niestety niektóre działania mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – pracownicy zamiast pracować lepiej, będą szukać zatrudnienia w innej firmie, popełniać

Czytaj więcej »

Tablice interaktywne do szkoły

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazują, że tablica interaktywna ułatwia nauczycielowi pracę, a ponadto mobilizuje uczniów do współpracy oraz korzystnie wpływa na ich motywację i zaangażowanie w prowadzone zajęcia. Nie trzeba jednak analizować wyników badań, aby dojść

Czytaj więcej »