Tablice interaktywne do szkoły

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wykazują, że tablica interaktywna ułatwia nauczycielowi pracę, a ponadto mobilizuje uczniów do współpracy oraz korzystnie wpływa na ich motywację i zaangażowanie w prowadzone zajęcia. Nie trzeba jednak analizować wyników badań, aby dojść do wniosku, że tablice interaktywne do szkoły to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jak działa taka tablica i jak wybrać odpowiedni model do placówki edukacyjnej? Podpowiadamy!

Dlaczego tablice interaktywne dla szkół to dobre rozwiązanie?

Tablica interaktywna z projektorem znacznie ułatwia pracę nauczyciela i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nauczyciel może nagrać każdy ruch wykonywany na ekranie, a następnie odtworzyć gotową lekcję z inną klasą. Zapisaną treść można wydrukować lub rozesłać mailem do uczniów. Ponadto nauczyciel może korzystać z gotowych zasobów dostępnych w oprogramowaniu tablicy oraz w internecie. W rezultacie rysowanie wykresów, funkcji, figur i brył geometrycznych trwa zaledwie chwilę. Nauczyciele mogą również dzielić się obowiązkami i wspólnie przygotowywać lekcje, a następnie odtwarzać je w swoich klasach.

Współczesne dzieci mają kontakt z nowymi technologiami już od najmłodszych lat, więc tablica interaktywna do rysowania budzi w nich większe zainteresowanie niż zwykła. Lekcje stają się ciekawsze i łatwiejsze do zapamiętania, ponieważ wykład można zilustrować za pomocą obrazów, animacji, filmów oraz innych materiałów. Dziecko może aktywnie uczestniczyć we wszystkim, co dzieje się na ekranie uzupełnić wykres, wstawić obrazek, edytować treść notatki. W dodatku uczeń może w pełni skupić się na lekcji, ponieważ nie musi notować wszystkiego w zeszycie.

Jak wybrać odpowiedni model tablic interaktywnej do szkoły?

Tablice interaktywne różnią się sposobem odczytu dotyku, przy czym można tutaj wyróżnić cztery podstawowe technologie:

  • pozycjonowanie w podczerwieni,
  • optyczną,
  • elektromagnetyczną i
  • pojemnościową.

Poniższe wskazówki powinny ułatwić wybór najlepszego modelu, jednak zawsze warto umówić się na spotkanie z doradcą Business Online, który zaprezentuje sposób działania i możliwości takiej tablicy.

Wielkość ekranu

Tablica stosowana w szkole powinna być większa niż np. tablica interaktywna do domu. Chodzi o to, aby uczniowie z tylnych ławek nie mieli problemu z odczytaniem notatek czy szczegółów wyświetlanych na gotowych materiałach. W praktyce najczęściej używa się tablic o przekątnej 80 cali w formacie 4:3, jednak na rynku dostępne są również większe tablice o przekątnej powyżej 90-100 cali, które wyświetlają obraz panoramiczny. Jeżeli szkoła potrzebuje mobilnej tablicy, którą będzie można przenosić z klasy do klasy, warto wziąć pod uwagę tablice o przekątnej 50 cali lub mobilną tablicę bezprzewodową.

Możliwość sterowania palcem i dowolnym narzędziem

Tablice interaktywne dla dzieci powinny zapewniać możliwość obsługiwania wyświetlanej treści przy pomocy palców, dowolnego rysika czy wskaźnika. Dzięki temu nie trzeba będzie przerywać lekcji ze względu na wyczerpane baterie wskaźnika czy uszkodzenie go. Poza tym nauczyciel nie musi pilnować akcesoriów, ponieważ w razie potrzeby można użyć innego narzędzia czy palców. Rozpatrując tablice interaktywne dla szkół pod kątem uniwersalności, najlepszym rozwiązaniem są tablice z technologią pozycjonowania w podczerwieni oraz tablice optyczne.

Obsługa wielu punktów jednocześnie

Tablica interaktywna z projektorem może być wyposażona w funkcję wykrywania dotyku w wielu punktach jednocześnie. Dzięki temu z tablicy może korzystać więcej uczniów w tym samym czasie, co przydaje się np. podczas rozwiązywania zadań matematycznych, projektów grupowych, konkursów klasowych czy rysowania w przedszkolu. Każde dziecko może pisać czy powiększać obraz niezależnie od pozostałych. Możliwość obsługiwania tablicy przez kilka osób sprawia, że uczniowie są bardziej aktywni i angażują się w zajęcia tak samo jak inni rówieśnicy.

Odporność na uszkodzenia

Nie każda tablica interaktywna do rysowania jest równie odporna na uszkodzenia. W przypadku przedszkoli i szkół bardzo dobrze sprawdzają się tablice optyczne i działające w podczerwieni. W przypadku takich tablic technologia odczytu dotyku znajduje się w ramie: przy optycznych stosuje się kamery, zaś przy tablicach IR emitery i odbiorniki podczerwieni. Dzięki temu uszkodzenie powierzchni ekranu pozostanie bez wpływu na użytkowanie tablicy – nadal będzie można wyświetlać treści i wchodzić z nimi w interakcje. Tej możliwości nie zapewniają tablice pojemnościowe i elektromagnetyczne, w których technologia odczytu znajduje się bezpośrednio na powierzchni roboczej.

Praktyczna powierzchnia

Jeśli chodzi o tablice interaktywne do szkoły, bardzo praktyczne są modele z powierzchnią suchościeralną. Dzięki temu nauczyciel może korzystać z takiej tablicy jak ze zwykłej, co rozwiązuje problem braku miejsca w klasie na dwie oddzielne tablice. Ponadto w szkole przydają się ekrany z powierzchnią magnetyczną, która umożliwia przyczepianie za pomocą magnesów wydrukowanych notatek, zdjęć czy obrazków wykonanych przez dzieci. Z kolei powierzchnia ceramiczna jest mniej podatna na uszkodzenia, a przy tym ułatwia utrzymanie tablicy w czystości.

Rodzaj projektora

W przypadków zastosowań szkolnych bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tablica z projektorem ultrakrótkoogniskowym. Taki zestaw znacznie ułatwia prowadzenie wykładu, ponieważ projektor może być umieszczony bardzo blisko tablicy. Dzięki temu nauczyciel nie odczuwa dyskomfortu z powodu światła projektora świecącego prosto w oczy. Co więcej, prowadzący nie rzuca cienia na ekran i tym samym nie zakłóca odczytu wyświetlanej treści. Tablica z projektorem ultrakrótkoogniskowym doskonale sprawdzi się zwłaszcza w małych klasach, gdzie nie można uzyskać odpowiednio dużej odległości pomiędzy ekranem a rzutnikiem.

Montaż tablicy interaktywnej

O ile tablica interaktywna do domu może być zamontowana na stałe, o tyle w zastosowaniach szkolnych bardziej praktycznym rozwiązaniem jest statyw z możliwością regulacji wysokości. Dzięki temu z tablicy może wygodnie korzystać zarówno wysoki nauczyciel, jak i dziecko, które nie przekroczyło 1,50 m wzrostu. Poza tym tablicę na statywie można łatwo przenosić, co przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy uczniowie uczą się w różnych klasach lub gdy szkoła posiada niewielką liczbę tablic.

Wygodna obsługa

Tablice interaktywne dla dzieci powinny być proste w obsłudze, zwłaszcza gdy stosowane są w przedszkolach i klasach początkowych szkoły podstawowej. W przeciwnym razie dzieci mogą zniechęcić się do tej formy prowadzenia lekcja. Poza tym nauczyciel nie może w trakcie zajęć zastanawiać się, do czego służy dany przycisk ani sprawdzać w internecie, dlaczego obraz z komputera nie wyświetla się na tablicy. Oprogramowanie powinno być zatem intuicyjne i nieprzeładowane funkcjami. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy software jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Tablice interaktywne dla szkół – o czym warto pamiętać?

Placówki edukacyjne mogą skorzystać z programu dofinansowania „Aktywna Tablica” (2020-2024), który umożliwia pozyskanie środków na zakup tablic interaktywnych z projektorami. Jednak nawet jeżeli szkoła uzyska maksymalną wartość dofinansowania, warto zadbać o to, aby były to dobrze wydane pieniądze. Tablice interaktywne do szkoły nie mogą być trudne w obsłudze, podatne na uszkodzenia czy niepraktyczne – w przeciwnym razie nauczyciel może unikać prowadzenia zajęć w ten sposób, a dzieci nie wykorzystają w pełni możliwości nowej technologii.

Zachęcamy zatem do skontaktowania się z naszymi doradcami, który zaprezentują działanie takiej tablicy w praktyce i pomogą w dobraniu produktów spełniających indywidualne potrzeby placówki. Specjalista również zadba o przeszkolenie kadry nauczycielskiej oraz poprawny montaż zestawu interaktywnego. Jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Czytaj więcej

Jak zwiększyć produktywność pracowników?

Rosnące koszty prowadzenia działalności i coraz wyższe wymagania rynku sprawiają, że pracodawcy muszą bacznie przyjrzeć się produktywności swoich pracowników. Niestety niektóre działania mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – pracownicy zamiast pracować lepiej, będą szukać zatrudnienia w innej firmie, popełniać

Czytaj więcej »

Podstawowe wyposażenie sali konferencyjnej

Sala konferencyjna to „centrum dowodzenia” w firmie. To właśnie tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia: omówienie bieżących spraw i projektów z pracownikami, spotkania kadry zarządzającej, negocjacje z kontrahentami, podpisywanie kontraktów. Dlatego ważne jest, aby wyposażenie sali konferencyjnej zapewniało wygodę wszystkim uczestnikom

Czytaj więcej »

Tablice interaktywne do biura

Rosnące wymagania rynku sprawiają, że coraz więcej firm sięga po nowoczesne technologie, dzięki którym pracownicy stają się bardziej wydajni i kreatywni. Dobrym przykładem są tablice interaktywne, które ułatwiają prowadzenie szkoleń, prezentowanie projektów, a także przeprowadzanie klasycznej „burzy mózgów”. Jak działa

Czytaj więcej »