Każdy projektor musi być wyposażony w źródło światła, w przeciwnym razie wyświetlanie obrazu byłoby niemożliwe. W tradycyjnych projektorach stosuje się żarówki o dużej mocy, ale coraz większą popularnością cieszą się urządzenia z oświetleniem LED i laserowym. W tym artykule przyjrzymy się projektorom laserowym i sprawdzimy, gdzie warto je zastosować.
Projektor laserowy – co to za urządzenie?
Projektor laserowy to urządzenie, które służy do wyświetlania multimediów (np. filmów, gier, prezentacji) na ekranie projekcyjnym – pod względem zastosowania taki projektor niczym nie różni się od projektorów lampowych. Różnicę stanowi technologia podświetlania. Jak nazwa podpowiada, w projektorach laserowych źródłem światła jest laser półprzewodnikowy lub ewentualnie laser z diodami LED (są to wówczas projektory hybrydowe). Tymczasem w projektorach lampowych stosuje się żarówki, lampy ksenonowe lub inne lampy o dużej mocy. Z kolei w projektorach LED źródłem światła są diody LED. Na czym polega różnica?
Najważniejsze właściwości projektorów laserowych:
- bardzo dobre parametry optyczne (jasność, kontrast);
- bardzo wysoka żywotność źródła światła;
- brak czekania na rozgrzanie i wystudzenie lampy;
- brak konieczności regularnego serwisowania;
- brak możliwości wymiany lampy;
- wyższa cena w porównaniu do projektorów lampowych i LED.
Jasność i jakość obrazu w projektorach laserowych
Pod względem jakości obrazu projektory laserowe nie różnią się wiele od projektorów lampowych. W obu przypadkach można uzyskać obraz o dużej szczegółowości, dobrze odwzorowanych kolorach i wysokim kontraście. Również pod względem jasności projektory laserowe nie różnią się znacząco od tradycyjnych modeli lampowych (w obu grupach urządzeń istnieją odpowiedniki o zbliżonej jasności). Inaczej rzecz ma się z projektorami LED. W tym przypadku laser zapewnia zdecydowanie więcej ANSI lumenów, dzięki czemu urządzenia te doskonale sprawdzają się w jasnych pomieszczeniach, takich jak np. sale konferencyjne i wykładowe.
Czy projektory laserowe są wygodne w użytkowaniu?
Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, projektory laserowe mają przewagę nad lampowymi. Bezrtęciowe źródło światło eliminuje problem z utylizacją, a przy tym nie wymaga okresowej wymiany. W przeciwieństwie do projektorów lampowych urządzenia te są gotowe do pracy kilka sekund po włączeniu. Laser półprzewodnikowy nie potrzebuje czasu na rozgrzanie się i przez cały pokaz utrzymuje jasność na stabilnym poziomie. To duża zaleta zwłaszcza w przypadku, gdy prelegent nie może narażać swoich słuchaczy na marnowanie czasu (np. prezentacje biznesowe dla kontrahentów). Przy laserowym źródle światła nie trzeba też czekać na wystudzenie lampy i można wyłączyć urządzenie niemal natychmiast po zakończeniu pokazu.
Czy projektory laserowe są trwałe?
Kolejną kwestią, jaka przemawia na korzyść projektorów laserowych, jest bardzo wysoka trwałość źródła światła. Tradycyjne lampy mogą pracować bezawaryjnie ok. 2000-3000 godzin (maksymalnie 6000 w trybie ekonomicznym), później trzeba je wymienić, co wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów eksploatacji. Tymczasem półprzewodnik laserowy zapewnia 20 000 godzin użytkowania bez znaczącego spadku jasności (podobnie długą żywotność zapewniają projektory LED). Należy jednak pamiętać, że zużycie źródła światła w projektorze laserowym wiąże się z koniecznością zakupu nowego urządzenia. Z drugiej strony projektor lampowy również nie jest wieczny – lampy można wymieniać tylko do pewnego czasu, później i tak trzeba kupić nowe urządzenie.
Rekomendacje projektorów laserowych
Projektory laserowe to połączenie trwałości, doskonałych parametrów optycznych i niskich kosztów eksploatacji, jednak każde tego typu urządzenie może oferować również dodatkowe funkcje i wyposażenie. Poniżej prezentujemy kilka projektorów z laserowym źródłem światła.
Projektor NEC PE5060UL
Projekt laserowy NEC PE5060UL to kompaktowe i lekkie urządzenie (7,95 kg), wyprodukowane w technologii 3LCD. Dzięki wysokiej rozdzielczości 1920×1200 (WUXGA) projektor sprawdzi się przy szczegółowych prezentacjach biznesowych i edukacyjnych. Bardzo wysoki kontrast (maksymalnie 3000000:1) przekłada się na znakomite odwzorowanie kolorów, z kolei jasność na poziomie 5200 ANSI lumenów umożliwia uzyskanie wyraźnego obrazu w oświetlonych pomieszczeniach. Wśród dodatkowych funkcji projektora można wymienić m.in. automatyczne dostosowanie geometrii obrazu, możliwość wyciszenia i zatrzymania obrazu, zoom cyfrowy (x1,7).
Projektor Sony VPL-CWZ10
Kompaktowy projektor z laserowym źródłem światła i technologią projekcji 3LCD (Sony BrightEra). Rozdzielczość 1280×800 (WXGA) nadaje się do filmów oraz prezentacji w szkołach i firmach. Dzięki dużej jasności (5000 ANSI lumenów) urządzenie sprawdzi się w oświetlonych pomieszczeniach (np. salach konferencyjnych). W projektorze zastosowano funkcję inteligentnych ustawień, która dostosowuje parametry urządzenia (m.in. jasność, chłodzenie, kolorystykę) do panujących warunków.
Projektor NEC P627UL
Technologia projekcji 3LCD o rozdzielczości natywnej 1920×1200 zapewnia bardzo dobrą jakość przy szczegółowych grafikach stosowanych w prezentacjach naukowych i biznesowych. Znakomity kontrast (3000000:1) przekłada się na bardzo dokładnie odwzorowaną kolorystykę, zaś duża jasność (6200 ANSI lumenów) umożliwia zastosowanie projektora w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Model NEC P627UL wyróżnia się bardzo cichą pracą (22 dB w trybie ekonomicznym) oraz całkowicie szczelną, bezfiltrową konstrukcją. Na uwagę zasługują również liczne funkcje dodatkowe, w tym m.in. automatyczny start, automatyczne wyłączanie, funkcja wirtualnego pilota, sterowanie myszą, funkcja MultiPresenter.
Projektor Epson EH-LS650W
Epson EH-LS650W to projektor laserowy ultra krótkiego rzutu z wbudowanym systemem Android oraz głośnikami YAMAHA. Umożliwia uzyskanie obrazu o przekątnej 60-120 cali z bardzo bliskiej odległości, dzięki czemu sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Z uwagi na rozdzielczość 4K UHD i wysoki współczynnik kontrastu na poziomie 2500000:1 projektor zapewnia znakomitą jakość podczas oglądania filmów w jakości 4K. Jasność wynosząca 3600 ANSI lumenów pozwala na wykorzystanie projektora w pokoju bez żaluzji czy oświetlonej sali konferencyjnej.
Gdzie warto stosować projektory laserowe?
Projektory laserowe są droższe niż projektory lampowe i projektory LED. W związku z tym takie projektory sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niska cena nie jest priorytetem, a znacznie ważniejsza jest wysoka jakość obrazu i trwałość urządzenia. Projektory z laserowym źródłem światła to dobry wybór dla firm, które bardzo często korzystają z prezentacji multimedialnych (np. ośrodków szkoleniowych). Takie urządzenia mogą wyświetlać treści przez wiele godzin na okrągło, dzięki czemu doskonale nadają się do szkół, uczelni, galerii i muzeów. Projektor laserowy warto zastosować również wtedy, gdy projektor musi być zainstalowany na stałe w trudno dostępnym miejscu.